Напишіть нам

Всі теми

Короткострокові обміни Erasmus+: що це таке і навіщо

Багато молодих людей стикаються з тим, що під час пошуку роботи на їхній диплом не дуже зважають. Працедавців завжди цікавить практичний досвід. Але ж де його здобути, коли левова частка часу витрачається на навчання, а якщо сюди ще додати роботу – то можна забути про сон і особисте життя.

У цій ситуації стануть у пригоді короткострокові міжнародні молодіжні обміни, серед яких знакову роль займають проекти Erasmus+.

Це один із найкращих інструментів для отримання класного міжнародного досвіду, оскільки він не потребує великих затрат часу і сил (на відміну від довгострокових обмінів, які забирають мінімум півроку).

Так що ж воно таке? Це ряд короткострокових молодіжних обмінів (від 5 до 21 дня), на яких молодь з різних країн ділиться між собою досвідом у певній темі, використовуючи принципи неформальної освіти. Вік учасників – від 18 до 29 років.

Фото надано автором

Плюси проекту:

  • класний культурний обмін, оскільки учасники відкрито спілкуються між собою, можуть поставити багато запитань про культуру і звичаї тієї країни, звідки приїхали інші;
  • можливість креативно представити свою країну та звичаї (традиційним для подібних проектів є так званий “intercultural evening” (міжкультурні вечори – ред.), де завжди багато пісень, танців і національних страв);
  • чудова практика англійської мови (на третій день обміну мозок уже починає думати англійською, бо так швидше);
  • друзі по всій Європі (це, звичайно, не так часто стається, як хотілося б, але коли ти хочеш відвідати нову країну, то знаєш, до кого можна звернутися як мінімум за порадою, а в ідеалі – у кого погостювати);
  • YouthPass (сертифікат міжнародного зразка про проходження серії тренінгів за темою проекту дуже цінується у компаніях);
  • можливість дізнатись про досвід інших країн та учасників за темою проекту (зазвичай на такі проекти їздять цікаві та активні люди, які займаються бізнесом і громадською діяльністю);
  • можливість розповісти про свій досвід іншим учасникам (це прокачує і навички публічних виступів, і англійську);
  • екскурсії і комунікація з місцевими мешканцями (у програмі обміну завжди є день, відведений на ознайомлення з історією та культурою гостьової країни);

Фото надано автором

  • руйнування стереотипів (це моє улюблене, оскільки все, що ми знаємо про інші країни і народи, – інформація з інтернету, інших ЗМІ або літератури, і в багатьох випадках вона не відповідає дійсності);
  • покриття всіх витрат на дорогу та проживання.

Мінуси проекту:

  • величезна конкуренція за місце (зараз у середньому конкурс 100 людей на 1 місце);
  • не завжди є цікаві теми обміну (проте за рік проводиться кілька сотень проектів за абсолютно різними темами м від екології до гейміфікації навчання);
  • витрати на купівлю квитків (вони повертаються після проекту, але одразу потрібно мати гроші на квитки – а це не завжди дешево (може доходити до 300 євро));
  • ненайдійна комунікація з організаторами (оскільки вона відбувається тільки онлайн, часто трапляються ситуації, коли не можете знайти один одного без інтернету).

Як бачите, плюсів тут набагато більше, і тому я раджу завжди подавати свою заявку на участь в проекті, тема якого є актуальною для тебе. Відразу попереджаю, що не потрібно очікувати на запрошення взяти участь у кожному обміні. Як я писав вище, зараз просто шалені відбори, тому треба брати і кількістю, і якістю. Чим більше заявок на участь ти подаси, тим більше буде шансів взяти участь в обміні.

Як подати якісну заявку

Я завжди спілкувався з організаторами обмінів, щоб зрозуміти, які їхні критерії відбору, і збільшити свої шанси на позитивну відповідь у наступних проектах. Ось кілька лайфхаків, які я зрозумів:

  • Будь креативним! Організатори переглядають сотні заявок, і якщо твоя анкета виділиться та викличе в них приємні емоції – це значно збільшує шанси на позитивну відповідь.
  • Менше води! Використовуй якомога більше фактів і конкретики про свій досвід та про ідеї, які ти плануєш втілити після проекту в цій темі.
  • Відео, відео, відео! Ми живемо в еру Ютуба та сторіс в Інстаграмі, тому відео – чудовий інструмент, щоб проявити себе в ділі, це відразу виділить тебе серед сотень претендентів.
  • Як корабель назвеш, так він і попливе! Описуючи свої досвід і навички, не потрібно бути надміру скромним. Ти конкуруєш із сотнями молодих і активних людей, які теж хочуть взяти участь у проекті. Тому твоя задача – не стати сірою мишею. Звісно, не можна придумувати того, чого не було, і обманювати, але якщо ти береш активну участь у реалізації проектів – не соромся і назви себе солідно (засновник, проектний менеджер, керівник, президент, голова тощо). Головне – щоб це було правдою!
  • Якщо хочеш стабільно кілька разів на рік брати участь у подібних обмінах – вступи в організацію, яка ними займається. У них завжди є квота місць для активних членів, ба більше – досвід подібної громадської діяльності буде дуже корисним для тебе в майбутньому.

Більше про те, як писати мотиваційні листи, читайте за цим посиланням.

Що для мене найважливіше в Erasmus+

А тепер трішки про мій досвід. Оскільки я вже кілька років займаюсь розвитком бізнесу і навчанням молоді в межах JCI Youth, то теми моїх обмінів були з цим пов’язані. Я взяв участь у двох проектах: на Кіпрі і в Азербайджані (соціальне і молодіжне підприємництво відповідно).

Хочу відразу попередити, що не потрібно очікувати глибоких знань за темою під час проекту. Це спричинено тим, що учасники обміну абсолютно різні – різного віку, з різним досвідом та культурним контекстом, тому програма готується для початкового рівня. Якщо ти вже маєш багатий практичний досвід за темою – роби акцент на тому, щоб поділитися ним з іншими учасниками і максимально використати цей час для культурного обміну.

Фото надано автором

Саме культурний обмін був для мене найціннішим, тому що я люблю людей і мені цікаво дізнаватися, як вони мислять. Завдяки проектам Erasmus+ я зруйнував купу стереотипів про інші нації та в рази розширив свій кругозір.

Cподіваюсь, що цією статтею я відкинув твої сумніви, чи подавати заявку на Erasmus+, і ти почнеш шукати цікавий для себе проект уже зараз. Не зволікай, бо цей досвід буде корисним не тільки для розширення твого світогляду, але й для професійного зростання чи створення власної справи. Щасти у відборі!)

Віктор Коваленко

Титульне фото: автор – Syda_Productions, Depositphotos

Матеріали за темою

Обговорення