Напишіть нам

Всі теми

Чи здавати гроші на засоби з протидії COVID-19 в школі

Публікуємо пост ГО “Батьківський контроль”

Частина батьків уже стикнулися з цим, частина стикнеться найближчим часом: школи просять батьків про матеріальну допомогу “на протидію ковіду”. Безперечно, здавати чи не здавати гроші, кожен вирішує сам, але ми би хотіли, щоби ви ухвалювали це рішення, максимально розуміючи ситуацію, – і це розуміння складатиметься з двох частин.

ЧАСТИНА 1. ЧИ ДІЙСНО Є ПОТРЕБА В БАТЬКІВСЬКИХ ГРОШАХ?

Перш ніж здавати гроші, треба пересвідчитися, що школа дійсно їх потребує.

1. Серед документів, розроблених для шкіл МОН та МОЗ, дійсно є низка рекомендацій, пов’язаних із додатковими заходами з перешкоджання розповсюдженню коронавірусу. Ці рекомендації – численні та, мабуть, ще не остаточні – можна розділити на три частини:

  • ті, що стосуються підтримання особливого режиму чистоти в шкільному приміщенні;
  • ті, що стосуються захисту вчителів;
  • ті, що стосуються захисту дітей.

2. Матеріальні витрати, пов’язані із захистом дітей у школі, мають нести батьки. Тобто, якщо школа просить забезпечити дитину захисною маскою або двома (щоби міняти їх за необхідності) – батьки повинні про це подбати. Можна використовувати як одноразові, так і багаторазові маски, що перуться, і придбані або пошиті один раз, які не дуже обтяжують родинний бюджет.

Батьки також мають пояснити дітям, зокрема власним прикладом, необхідність та порядок носіння масок, а також доцільність та правила частого миття рук під час перебування в публічному просторі.

3. Про інші два пункти зі списку – захист вчителів та санітарний стан приміщення школи – зобов’язана подбати держава.

4. На систему освіти урядом виділено 00,00 грн із Фонду протидії COVID-19 (забрано в нього з освіти близько 5 млрд грн), профільний міністр не вибив ані копійки для забезпечення заходів безпеки та матеріального підтримання педагогів.

5. Увесь матеріальний тягар протидії коронавірусу покладено на місцеві бюджети – зрештою, саме місцева влада є засновником, а отже й утримувачем державних комунальних шкіл.

6. Місцеві ради в різних містах, містечках та селищах виділяють різний обсяг коштів – хто скільки хоче або може, це виключно їхні рішення. Але ПЕРШ НІЖ ЗДАВАТИ ГРОШІ НА ДЕЗІНФЕКЦІЮ ШКОЛИ АБО НА МАСКИ ДЛЯ ВЧИТЕЛІВ, ПОЦІКАВТЕСЬ – ЧИ ВИДІЛЕНІ ДЛЯ ЦЬОГО КОШТИ МІСЦЕВОЮ РАДОЮ. Для прикладу – Київ виділив для цього 4 млн грн, які було розподілено школами міста.

7. Згідно зі статтею 30 Закону України “Про освіту”, заклади освіти зобов’язані оприлюднювати інформацію про грошові та матеріальні надходження. Така інформація має бути на сайті школи або засновника, якщо школа не має сайту.

Дізнатись інформацію про наявність або відсутність фінансування протидії COVID-19 e школі місцевою владою, розподіл грошей та стан закупівель можна, зробивши запит у районне управління освіти (дивіться інструкцію, – ред.) або просто зайшовши на його сайт, якщо інформація вже викладена. Або ж батьки можуть поставити це питання безпосередньо директору школи, який зобов’язаний дати на нього підкріплену документами відповідь.

Тільки після розуміння реального стану речей із державними закупівлями матеріалів для протидії пандемії можна ухвалювати власне рішення про додаткове фінансування цих потреб.

8. Якщо батьки ухвалять рішення здати гроші, адміністрація школи має зробити публічний звіт, показавши, як і на що вони були витрачені.

ЧАСТИНА 2. ЩО ТРЕБА РОЗУМІТИ БАТЬКАМ, ЯКИХ ПОПРОСИЛИ ЗДАТИ ГРОШІ?

Благодійна допомога школі від батьків – не ультимативна вимога до “батьківського колективу”, де всі мають вчинити однаково, а індивідуальне рішення кожного благодійника.

1. Комунальні школи утримуються коштами засновника, а саме місцевих органів влади. Фактичне утримання та розподіл коштів на утримання шкіл здійснюють міські або районні департаменти (управління) освіти. Якщо школі з якихось причин не вистачає грошей на нагальні потреби, вона може звернутися до батьків із проханням про додаткове фінансування.

2. Єдиним легітимним органом, який може це зробити, є адміністрація школи в особі директора або профільного заступника. Жодне оголошення в батьківському вайбері, письмове або усне прохання класного керівника тощо не є офіційною заявою школи.

Прохання про додаткове фінансування певної статті видатків школи силами батьків від адміністрації школи має містити інформацію про потрібні обсяги додаткового фінансування (зі зрозумілими розрахунками), копії письмових запитів на фінансування до районного управління освіти і, за наявності, копії документів про часткове фінансування означеної статті видатків.

3. Органи громадського самоврядування в школі не є ані громадськими об’єднаннями, ані благодійними фондами, ані іншими юридичними особами, що мають право займатися збором коштів батьків-благодійників. Говорячи простіше: батьківські комітети не мають права збирати гроші.

Також, згідно з новим Законом України “Про повну загальну середню освіту”, що набув чинності в березні 2020 року, рішення органів громадського самоврядування в школі виконуються батьками виключно на добровільних засадах (пункт 4 статті 30).

4. Вчителі не мають права й не можуть займатися збором коштів із батьків – це суперечить принципам академічної доброчесності. Збирати гроші може тільки адміністрація школи й тільки в безготівковій формі, створивши цільовий спецрахунок. Спецрахунок є в кожній школі, навіть якщо там немає власного рахунку й бухгалтерії. Оприлюднюючи прохання про співфінансування силами батьків, адміністрація школи має одночасно повідомити номер спецрахунку.

5. Коли йдеться про додаткове фінансування школи, батьки, які здають гроші, є благодійниками. Згідно зі статтею 1 Закону України “Про благодійну діяльність та благодійні організації”, благодійники здійснюють благодійну діяльність виключно на добровільній основі. Тобто, кожна сім’я сама вирішує – чи здавати їй гроші і якщо так, то в якому обсязі.

6. Благодійні внески роблять, базуючись на принципах анонімності та конфіденційності. Це означає, що ніхто не має права цікавитись у батьків, яку суму вони переказали й чи переказали взагалі, вимагати від них квитанції та будь-які інші підтвердження, що вони перерахували гроші тощо. Адміністрація школи не можу розповсюджувати інформацію про кількість благодійників та гроші, що вніс кожен із них, оприлюднювати списки й таке інше.

Читайте такожСвітлофор освітньої доброчесності. Як розпізнати корупцію, недоброчесність та неетичну поведінку в освіті

ГО “Батьківський контроль”, оригінальний пост

Титульне фото: автор – AndreyPopov, Depositphotos

Підписуйтесь на наші Facebook та Viber, а також Telegram для учнів

Матеріали за темою

Обговорення