Напишіть нам

Всі теми

АНДРАГОГІКА vs. ПЕДАГОГІКА. Як треба навчати вчителів

Цього літа я вперше почула поняття “андрагогіка”. Так, виявляється, існує наука андрагогіка – окремий напрям про навчання дорослих, який має свої завдання, виклики, передумови, принципи, свої навчальні та організаційні методи.

Мені здається, що сучасне навчання вчителів має опиратися саме на принципи андрагогіки, адже чимало проблем із організацією навчального процесу дорослих пов’язані із застосуванням принципів педагогіки, які коректні для дітей, але не мають ефективності в навчанні дорослих людей.

Коротко переваги андрагогіки перед педагогікою можна описати так:

  1. Доросла людина автономна, вона самостійно приймає рішення, у той час як дитина залежить від дорослих. Тому навіть взаємодія “вчитель-дитина” – це “наставник-учень”, а в навчанні дорослих відбувається взаємний обмін досвідом, і стосунки будуються за принципом взаємодопомоги.
  2. Доросла людина, обираючи навчальний курс, знає чому саме навчається, має реальний життєвий досвід, розуміє сфери застосування набутих умінь та навичок, у той час як у шкільному курсі дорослі вирішують за дитину, які очікувані результати будуть після завершення навчання, вчитель скеровує і спрямовує. Доросла людина ж розглядає досвід кожного в конкретний момент часу як навчальний ресурс, а не лише вчителя як носія знань.
  3. Учні навчаються на перспективу, очікуючи в майбутньому застосувати набуті знання в реальному житті, у той час як дорослі хочуть розуміти, як конкретне навчання тут і зараз допоможе їм вирішити конкретні проблеми у їхній щоденній роботі.

На мою думку, враховування таких особливостей вкрай важливе в навчанні вчителів, тому логічно побудована програма і принципи є невід’ємною частиною отримання якісних результатів.

Інна Дьоміна, співзасновниця “SOM.Science. Освітній консалтинг” та співавторка одного з проектів інтегрованого курсу “Природничі науки” для старшої школи, співзасновниця та керівниця навчального процесу Загальноосвітньої школи Claris Verbis

Титульне фото: автор – monkeybusiness, Depositphotos

Підписуйтесь на наші Facebook та Viber

Матеріали за темою

Обговорення