Напишіть нам

Всі теми

Свято чи не свято? – Як проводять початок навчального року за кордоном

Триває друга година урочистої лінійки з численними промовами, діти в підкреслено святковій одежі нетерпляче переминаються з ноги на ногу і чекають, коли зможуть засипати вчителів букетами квітів.

Чи так виглядає початок навчального року за кордоном? “Нова українська школа” зібрала розповіді батьків, чиї діти відвідують або закінчили школу поза Україною.

Марія, Фінляндія, Лаппеенранта

Навчальний рік у Фінляндії зазвичай починається в першій половині серпня. Цього року діти пішли до школи 9-го.

Фінська система освіти влаштована таким чином, що на державному рівні є певні рекомендації та стандарти, але школи мають багато свободи. Тому кожна може самостійно вирішувати, як святкувати початок навчання і чи святкувати взагалі.

У деяких школах діти вишиковуються в ряд і по одному заходять в приміщення через центральний вхід, де кожного вітає директор рукостисканням та побажанням гарного року. В інших школах учні збираються в спортзалі чи в холі, приймають привітання від вчителів і розходяться по класах.

Оскільки фіни страшенно практичні, переважно в цей день вони проводять заходи, які допоможуть дітям почати навчальний процес – орієнтування в школі, ознайомлення з програмою на рік, ігри на згуртованість.

Пафосні промови політиків не пов’язані з навчанням, тому в школах їх не зустрінеш. Хоча фіни намагаються виростити політично свідомих громадян, вони роблять це не за допомогою промови “обраного” політика, а під час візиту до міської ради, наприклад, де в дітей є можливість побачити представників одразу кількох політичних сил.

У деяких школах організовують і розважальну програму. Наприклад, я бачила на подвір’ї школи великі надувні батути, на яких діти стрибали під час перерв. Вчителі намагаються наповнити дітей позитивними емоціями, щоб початок року запам’ятався їм надовго.

За бажання, батьки також можуть вплинути на програму і долучитись до організації чогось особливого, але це радше виняток з правила. Участь батьків у “святі” мінімальна – довести дітей до школи, або, принаймні, вчасно підняти з ліжка.

Першокласникам зазвичай проводять ознайомчі заняття, їх знайомлять з персоналом, режимом, правилами поведінки, процесом навчання. Не зважаючи на те, що першачки приходять до школою ще до початку навчального року (а то і кілька разів), їм знову показують приміщення і розповідають усі практичні моменти.

Фіни приділяють дуже велику увагу тому, щоб дітям було комфортно у школі. Можливо, саме через це у фінських школах ніколи не побачиш дітей у формі. Навіть у перший день школи діти вдягаються на свій розсуд і смак.

Подарунків чи квітів на перше вересня вчителям не несуть.

Ангеліна, Чехія, Прага

Перше вересня в Чехії – звичайний день. Якщо він припадає на вихідні, діти йдуть до школи в найближчий понеділок. Одягається кожен, як хоче. Лінійок тут просто не існує. Хіба що першокласникам дають солодощі і влаштовують щось на кшталт святкового прийняття. А вчителі зустрічають їх перед школою. Але це теж не є обов’язковим і залежить від бажання вчителів. Подарунки і квіти діти теж несуть за бажанням.

Навчання в перший день триває 45 хвилин, тобто один урок або два в деяких школах (у всіх класах).

Після школи батьки переважно ведуть дітей на морозиво чи інше солодке. У деяких містах влаштовують для дітей-першокласників каруселі.

У нашому районі першачкам навіть роздають подарунки від міського голови цієї частини міста.

Діана, Японія, Токіо

Початок навчального року припадає на квітень. Приблизно тоді цвіте сакура. Але й загалом цей період в Японії асоціюється з народженням і початком усього нового.

Порівняно з нашим, їхній початок навчального року дуже стриманий. Лінійок немає. Є церемонія, яка відбувається в залі (він одночасно є спортзалом зі сценою і стільцями, але все по-японськи компактно і складається-розкладається). І батьки, і діти в залі сидять.

Приміщення оздоблюють святково. Діти заходять під аплодисменти. Офіційна частина складається з короткого привітання директора, промови завуча і декількох слів від кожного вчителя, а також усіх працівників (медпункту, їдальні, волонтерів). Пізніше поіменно представляють першокласників. Частина пояснень для першокласників (куди йти і що робити) у цей день лягає на плечі шестикласників, які й надалі допомагають щодня малечі.

Усі всім говорять “Йорощику онегайщимас”. Цю фразу завжди кажуть під час знайомства і перед початком будь-якої справи. Вона означає щось на кшталт “будьте до мене прихильні”. Тобто люди ще незнайомі й поки кожен себе не проявить (учні, вчителі, батьки), ніби-то рано радіти.

Немає концерту, пісень, танців і музики. Усе доволі коротко і триває не більше години чи двох. Наприкінці роблять колективні фото: дітей, дітей з учителями, дітей з батьками. Політиків немає.

Загалом діти одягають форму, а якщо немає – костюм. І прикріплюють з одного боку квіти.

Подарунки вчителям дарувати не можна (навіть квіти), бо це може бути розцінено як хабар.

Світлана, Німеччина, Бремен

Цього року початок навчання в нашій школі був 9 серпня.

Для першокласників усе почалося зі свята, схожого на перший дзвоник, тільки без дзвінка, квітів та показухи у вигляді чемних дівчаток з білими бантами й хлопчиків у костюмах. Діти, як і дорослі, йдуть до школи, в чому їм зручно. Першокласникам батьки дарують пакет у формі конуса (з солодощами, іграшками, шкільним приладдям). Першокласник має бути помітним.

Початок о 9 годині. Церемонія триває півгодини. Директор називає імена дітей і вони по черзі піднімаються на сцену. Після – їх відводять у клас на перший урок.

Батьки та інші гості можуть у цей час купити собі пиріг і каву, поспілкуватися, подивитися школу зсередини.

Через 45 хвилин ми зустріли сина біля класу, пофотографувалися (робити фото з вчителями, директором, за партою і кликати професійного фотографа тут не прийнято).

Тетяна, Литва, Вільнюс

В обох школах, в яких навчався син у Литві, перше вересня було традиційним і схожим на українське. Хіба що дещо лаконічніше і менш пафосне. Лінійка триває півгодини. Усі йдемо з гладіолусами (традиція), директор виступає з промовою литовською (вітає з початком навчального року), діти розповідають вірші російською (бо це російська школа), потім кілька номерів від дітей (наприклад, пісня і бальний танець), далі дзвоник і початок уроків за розкладом.

Одягнені діти в шкільну форму, якщо вона є. У першій школі, в якій навчався син, форми не було – тому на перше вересня діти прийшли у святкових костюмах і платтях.

Валерій, Білорусь, Мінськ

Фактично в нас усе залишилося так, як було при Союзі. У перший день відбувається святкова лінійка, яка триває недовго: випускники вітають першокласників, вчителі виголошують промову. Далі діти розходяться по класах на урочистий урок. На ньому розказують, в якій прекрасній країні ми живемо. Інших уроків у цей день немає. Діти одягаються святково. До школи йдуть з кульками і квітами для вчителів. Політики, на щастя, до школи не приходять, враховуючи, що прийти могли б тільки лояльні до влади.

Тетяна, Польща

Учні приходять святково одягнені: як правило, це світлий верх і темний низ. Квітів зазвичай не дарують. Відбувається святкова лінійка зі зверненням директора до дітей, також виступає хтось з учнів і запрошених гостей (це може бути представник церкви або очільник гміни (щось на кшталт наших ОТГ – ред.) – залежить від школи). Триває все в середньому годину.

Головний атрибут свята – спільне виконання гімну Польщі.

Після лінійки діти розходяться по класах, отримують розклад на перше півріччя і йдуть по домах.

Надія Швадчак, спеціально для “Нової української школи”

Фото: автор – yuryimaging, Deposithotos

Матеріали за темою

Обговорення