Теми статті: батькам, вчителям, дружня школа, навчаємось разом, педагогіка партнерства, ПрямуємоРазом
27 Грудня 2019
17 210
0
Батьківські збори в НУШ усе частіше мають формат зустрічей віч-на-віч із батьками кожного учня. Тепер на таких зустрічах обговорюють не лише організаційні, але й ціннісні питання щодо розвитку і щастя дитини, а не оцінок.
Які повідомлення важливо донести до батьків, щоб полегшити навчальний процес їхніх дітей:
Не завжди лего підібрати потрібні слова, щоб донести свою думку й уникнути конфлікту. Радимо скористатися 5-ма секретами ефективного спілкування. Вони відповідають визначеним у комунікаціях крокам спілкування, так званим STEPS.
1. S (space). Поважайте особистий простір вашого співрозмовника. Зазіхання на “внутрішню територію” людини може збільшити дискомфорт та погіршити ефективність розмови. Письменник Алан Піз визначає 4 зони особистого простору: суспільна зона (більше 3-6 метрів), соціальна зона (від 1 до 3 метрів), особиста зона (від 46 см до 1-2 метрів) та інтимна зона (від 15 до 46 см). В останній зоні може перебувати лише особа в тісному емоційному контакті з людиною (діти, батьки, чоловік чи дружина тощо). Тому вчителю потрібно пам’ятати про це і дотримуватися дистанції у спілкуванні.
2. T (take turns). Під час розмови дуже важливо не перебивати, потрібно дати висловитись іншій людині. Це правило ключовие особливо під час розв’язання конфліктів.
3. E (eye contact). Украй важливо підтримувати зоровий контакт зі співрозмовником. Це не лише сприяє ефективній комунікації, але й встановленню довірливих стосунків. Мова тіла дуже важлива. Крім збереження зорового контакту, слідкуйте за тим, чи схрещені руки, чи є перебирання в руках предметів, нервові малюнки у блокноті під час розмови. Це все не приверне співрозмовника на вашу сторону. Щоб дізнатися більше про секрети комунікації через міміку, радимо прочитати книжку “Мова рухів тіла” Алана Піза.
4. P (polite). Очевидну, на перший погляд, пораду (дотримуватися етикету спілкування) доповнимо рекомендацією звертатися на ім’я. Це найприємніше слово у світі, тому кожна людина автоматично краще сприймає подальшу інформацію.
5. S (stay on topic). Принцип комунікації, за яким необхідно “не з’їжджати з теми” обговорення, поки питання не вичерпається. Цей підхід можна використати, коли вчителя закидають запитаннями, не очікуючи при цьому відповіді. Важливо лишатися спокійним та ввічливо попросити розбиратися в питаннях за порядком.
Дотримуючись цих правил, легше вести конструктивний діалог, що принесе плідні результати.
Олександра Дмитренко, журналістка проєкту “Дружня школа”, спеціально для “Нової української школи”
Титульне фото: автор – DimaBaranow, Depositphotos
Цей матеріал створений за фінансової підтримки Європейського Союзу та Міністерства закордонних справ Фінляндії. Висловлені в цьому матеріалі думки жодним чином не відображають офіційний погляд Європейського Союзу чи Міністерства закордонних справ Фінляндії.
Обговорення