Напишіть нам

Всі теми

Замість ІМЗО. Як планують перезавантажити освітню установу

17 липня Кабмін ухвалив рішення створити Український інститут розвитку освіти. Статуту нової установи поки немає, тож “Нова українська школа” зібрала всю відому інформацію про новий інститут та причини скорочення старого.

Також ми звернулись у МОН, щоб з’ясувати більше деталей.

– Що саме передбачає Розпорядження Кабміну?

Документ короткий – у ньому лише написано, що Кабмін погоджується з пропозицією МОН створити Український інститут розвитку освіти. Також міністерство має затвердити структуру і статут нової установи протягом трьох місяців, перерозподілити видатки на установи, що йому підпорядковуються. Отже, поки немає інших офіційних документів з описом нової інституції. Саме ж розпорядження мають невдовзі опублікувати на сайті Кабміну.

Проте міністерка освіти і науки Лілія Гриневич неодноразово заявляла про створення нового інституту. Наприклад, на засіданні Координаційної ради з питань впровадження реформи освіти та під час (не)конференції EdCamp Ukraine. Інформацію з таких виступів ми, зокрема, і зібрали, а також звернулись у МОН за уточненнями.

– Що робитиме Український інститут розвитку освіти?

За заявою міністерки, спочатку нова установа займатиметься впровадженням НУШ (тобто змістом освіти і методиками), проте на неї поступово перекладуть усі функції, які зараз виконує ІМЗО. Себто – проведення конкурсу та організацію друку підручників, грифування інших навчальних матеріалів, методичне забезпечення освіти і т.д. Загальні функції ІМЗО перелічені за цим посиланням.

– Тобто нова установа дублюватиме функції ІМЗО?

Ні. Інститут розвитку освіти перейме на себе функції ІМЗО, і стара установа їх уже не виконуватиме.

– Яка потреба в тому, щоб відкривати новий інститут?

Про реорганізацію ІМЗО у міністерстві почали говорити близько року тому. Головною претензією до наукової установи було незадовільне проведення конкурсу підручників. Строки відбору були провалені, через що чимало школярів не змогли вчасно отримати книжки. Серед них і першокласники, які минулого навчального року розпочали навчатись за стандартом і програмами НУШ.

Спочатку міністерка говорила, що потрібно провести аудит ІМЗО і звільнити всіх працівників та набирати наново за конкурсом. Проте з’ясувалося, що звільнення всіх – неефективне рішення.

По-перше, звичайна заміна кадрів призвела б до того, що майже нічого не змінилося б. Адже, як пояснюють у МОН, в ІМЗО є певні вимоги до працівників та інституційна пам’ять.

По-друге, звільнення працівників і набирання нових загальмувало б багато важливих процесів, що вже розпочались – наприклад, конкурс підручників і запуск освітньої електронної платформи. Тому ефективніше передавати новій установі функції поступово, вишукуючи вдалі моменти, щоб не перервати важливі процеси.

Отже, вирішили створити нову інституцію. За заявою ж Гриневич під час засідання Координаційної ради, поступово ІМЗО ліквідують.

– Виходить, що якийсь час ІМЗО буде існувати лише формально та не матиме функцій?

Ні. В ІМЗО забиратимуть функції поступово. Коли установа лишиться зовсім без них – її мають ліквідувати.

– Хто цього року проводитиме конкурс підручників для класів НУШ?

Цього року цим усе ще займатиметься ІМЗО, оскільки поки створять нову установу – конкурс підручників буде в самому розпалі. Щоб дотриматись строків, його не можна зупинити на час передачі іншій установі. Передача всіх функцій Інституту розвитку освіти (зокрема, й конкурсу підручників) – питання приблизно двох років.

– Хто фінансуватиме новий інститут?

Постанова Кабміну передбачає, що фінансування відбуватиметься з державного бюджету. Український інститут розвитку освіти належатиме до сфери управління МОН. У держбюджеті на кожен рік передбачені кошти на фінансування таких установ.

За рішенням уряду, МОН має зробити перерозподіл видатків на цю статтю. Яка саме це буде сума – говорити зарано.

– Яка структура нової установи? Скільки там буде працівників?

Це поки невідомо. За Розпорядженням Кабміну, МОН має три місяці, аби затвердити статут і структуру нового інституту. Після цього можна буде детальніше говорити про відділи, функції і фінансування.

Зараз відомо, що набір працівників відбуватиметься за конкурсом.

“Нова українська школа”

Титульне фото: автор – leolintang, Depositphotos

Обговорення