31 Липня 2018
15 924
0
Міністерство освіти і науки України розробило концепцію розвитку громадянської освіти в Україні. А вже з нового навчального року учні 10-х класів вивчатимуть інтегрований курс “Громадянська освіта”. “Нова українська школа” продовжує серію публікацій про цей курс.
У цьому матеріалі ми дамо відповіді на деякі запитання до першої теми курсу “Особистість та її ідентичність”.
Шукайте всі статті цієї серії під темою “громадянська освіта” (натиснувши “Всі теми” в лівому верхньому куті).
Це усвідомлення людиною себе, своєї унікальності й водночас подібності та належності до інших людей і груп, а також свого місця у світі. Розуміння власної ідентичності допомагає людині краще усвідомлювати та виражати, ким вона є не лише як особистість, а і як частина спільноти – сім’ї, мовного та культурного середовища, формальних і неформальних спільнот.
Свобода вибору у формуванні власної ідентичності є засадничою характеристикою дотримання прав людини. Кожна людина має право вибирати, чи змінювати на свій розсуд різні спільноти, взаємодіяти з іншими групами, культурами тощо.
Базові принципи у сфері прав людини спрямовано на попередження нетолерантності: принцип рівної поваги до гідності й прав усіх людей, принцип недискримінації, рівності перед законом, свободи думки, самовираження тощо. Наприклад, Загальну декларацію прав людини часто розглядають як фундамент поваги до багатоманітності.
Американський соціолог Чед Гордон запропонував 5 видів ідентичності, які людина демонструє іншим:
Це об’єднання молоді в малі соціальні групи на тлі “загальної культури”, що мають власні елементи ідентифікації, як-от сленґ, зовнішня атрибутика, тексти, норми та цінності.
Серед видів субкультур є такі: байкери, готи, емо, ґруппі, клабери, геймери, неформали, металісти, руфери, панки, фурі, хіпстери.
Більшість дослідників вважають приналежність молоді до субкультур своєрідною демо-версією входження в дорослий світ. Саме таким чином молодь переживає рольовий конфлікт поколінь, кризу самовизначення та ідентичності.
Серед ровесників-однодумців молоді люди самовизначаються і вчаться комунікувати в комфортній для них атмосфері. Дехто знаходить підтримку і розуміння, яких не можуть знайти серед дорослих, для інших належність до групи дозволяє відчути себе більш захищеними у світі суперництва й гострої конкуренції.
Аби відповісти на запитання, ми обирали інформацію із запропонованих підручників для курсу “Громадянська освіта”.
Якщо у вас є додаткові запитання щодо курсу, пропонуємо писати нам (натиснувши “Напишіть нам” у правому верхньому куті).
Марія Марковська, спеціально для “Нової української школи”
Титульне фото: автор – IgorVetushko, Depositphotos
Обговорення