Напишіть нам

Всі теми

16 Квітня 2020

Як проводити підсумкове оцінювання та завершувати навчальний рік – лист МОН

МОН дало роз’яснення про те, як школи мають провести підсумкове оцінювання учнів та щодо інших питань про завершення 2019/2020-го навчального року.

Відповідний лист №1/9-213 від 16 квітня міністерство скерувало керівникам департаментів (управлінь) освітою та директорам шкіл.

У документі є роз’яснення щодо:

  • здійснення заходів, спрямованих на організоване завершення навчального року;
  • організації оцінювання в умовах дистанційного навчання;
  • поточного та формувального оцінювання;
  • підсумкового оцінювання;
  • оцінювання учнів 1-2 класів та 3-х пілотних класів НУШ;
  • підсумкового оцінювання учнів, які здобувають освіту за індивідуальною формою;
  • щодо зарахування учнів до 5-х класів закладів загальної середньої освіти;

“Привертаємо увагу до того, що оформлення свідоцтв про здобуття базової середньої освіти, свідоцтв досягнень, табелів навчальних досягнень учнів має бути завершено не пізніше 15 червня 2020 року“, – наголошено у листі.

МОН рекомендує школам організувати на початку наступного навчального року в 2-11-х класах вхідне оцінювання учнів. Це повинно показати рівень навчальних досягнень за попередній рік та допомогти спланувати “подальшу роботу із систематизації, узагальнення та закріплення навчального матеріалу, що вивчався учнями дистанційно”.

Також у відомстві рекомендують закладам “передбачити під час календарно-тематичного планування на 2020-2021 навчальний рік суттєве збільшення навчального часу на узагальнення та закріплення навчального матеріалу за попередній рік.

Окрім того, школам радять проводити дистанційні консультації для учнів, які хворіють або перебувають на самоізоляції.

Для вчителів рекомендують мінімізувати документацію, яку вони мають подати щодо організації дистанційного навчання.

“Завершити навчальний рік відповідно до структури, визначеної закладом загальної середньої освіти на початку навчального року, а також з урахуванням виконання календарно-тематичних планів”, – також рекомендують школам у міністерстві.

Також у МОН зазначили, що в умовах дистанційного навчання вчителі початкових класів НУШ можуть продовжувати застосовувати метод портфоліо – “відслідковувати динаміку навчального поступу учнів за їх роботами, фотографії яких можуть надсилатися батьками”.

Для учнів 2-х класів та 3-х пілотних класів НУШ рекомендують надсилати завдання для проведення діагностичних робіт, які учні будуть виконувати на роздрукованих бланках, у зошитах або на окремих аркушах, надсилаючи електронною чи звичайною поштою або через навчальні онлайн-платформи.

Також у МОН радять вчителям надсилати учням завдання на самооцінювання зі шкалою, яка вже знайома для них.

Завершальне підсумкове оцінювання для класів НУШ вчитель записує у свідоцтвах досягнень за результатами виконаних учнями робіт та спостережень.

Для оцінювання динаміки особистісних досягнень учнів вчитель може скористатися своїми щоденниками спостережень, які велися до початку карантину та додатково залучити батьків до заповнення свідоцтва досягнень учнів. […] бажано провести з ними консультацію (у синхронному або асинхронному режимі) щодо роз’яснення змісту кожного показника та його зовнішніх проявів або надіслати власні форми спостережень“, – зазначають у МОН.

Водночас зазначимо, що порада користуватись допомогою батьків для оцінки досягнень школярів іде в розріз із пунктом 6 статті 17 закону про середню освіту, за якою оцінювати учнів може лише педагог.

“Оцінювання результатів навчання учня незалежно від форми здобуття ним освіти має здійснюватися особами, які провадять педагогічну діяльність”, – визначено в законі.

Окрім того, міністерстві нагадують про документи, в яких містяться форми щоденників спостережень, орієнтовні шкали для самооцінювання та бланки свідоцтв досягнень:

Ознайомитись із листом МОН повністю можна у документі нижче.

5e9827b6aad96946742057

Завантажити документ

Дивіться також “Навчальний рік до 1 липня, скасують ДПА, ЗНО переносять – роз’яснення МОН”

Нагадаємо, уряд продовжив карантин до 24 квітня. Учнів 4-х та 9-х класів звільнили від підсумкової атестації.

Також у МОН пояснили, як вчителям заповнювати класні журнали під час карантину.

6 квітня стартував проєкт Всеукраїнська школа онлайн, в межах якого телеканали транслюватимуть відеоуроки для 5-11 класів. Розклад на 13-17 квітня можна переглянути тут. Також телеуроки планують показувати і для учнів початкової школи.

Дивіться наші матеріали про дистанційне навчання:

Фото: автор – Element5 Digital, Unsplash

Підписуйтесь на наші Facebook та Viber


29 Вересня 2020
10.52
29 Вересня 2020
Тест 10.00
25 Вересня 2020
Тестовая запись
23 Вересня 2020
Тест 14.52

Обговорення