Перейти до інших уроків про COVID-19

Друзі, сьогодні, як ніколи, нам потрібно “озброїтися” знаннями про COVID-19 та пандемію, аби протидіяти поширенню хвороби. Наша обізнаність “не на руку” новому типу коронавірусу, тоді як паніка та розпач – його союзники. Важливо одразу зауважити, що COVID-19 – це захворювання, яке спричиняє збудник, вірус SARS-CoV-2. Тобто, COVID-19 та SARS-CoV-2 – це не одне й те саме. Щоб зрозуміти, у чому підступність цього вірусу, та переконатися в доцільності карантинних заходів і дотримання правил особистої гігієни, ми маємо зануритися в загальні відомості про віруси та їх вплив на наш організм. Важливо дотримуватися принципу послідовності у вивченні теми, аби не проґавити важливі деталі. За словами великої науковиці Марії Склодовської-Кюрі, у житті немає нічого, чого варто було б боятися, є тільки те, що потрібно зрозуміти.

Завдання 1. Що спільного для всіх вірусів? Визначте правильні твердження.

А) Вони заражають живі клітини
Б) Основна їхня мета – реплікуватися, робити копії
В) Усі віруси мають поверхневі булавовидні виступи, що нагадують фігуру сонячної корони
Г) Допомагають виживати клітинам господаря, в якому паразитують
Д) Походять з однієї частини світу


Розгляньмо детальніше віріон
SARS-CoV-2. Згадуємо, що віріон – це вірусна частинка. Виконайте, будь ласка, наступне завдання. 

Завдання 2. Зберіть віріон SARS-CoV-2

Розглядаючи будову віріона, можемо знайти пояснення одного з ключових правил профілактики COVID-19 – мити руки з милом та водою щонайменше 20 секунд. Тож із чим це пов’язано?

Розгляньте малюнки нижче. Разом з учителем з’ясуйте, що відбувається з вірусом під час миття рук із милом.

Отже, мити руки з милом та водою – це дієвий спосіб вплинути на вірус.

Якщо немає можливості помити руки з милом, обов’язково скористайтеся антисептиком, вміст спирту в якому щонайменше 60%. Дія антисептика схожа на дію мила, однак антисептики не змивають бруд зі шкіри і можуть бути менш ефективними, якщо, наприклад, руки спітніли. Окрім того, варто часто протирати антисептиком гаджети і поверхні, яких постійно торкаєтесь. 

Узагальнимо важливі правила, щоб запобігти COVID-19:

  • Часто мийте руки з милом і водою (не менше 20 секунд) і користуйтеся спиртовмісними засобами для дезінфекції рук.
  • Кашляйте або чхайте у згин ліктя або прикривайте рот і ніс серветкою, яку одразу викидайте, а не долонями (кашльовий етикет). Чому не долонями? Тому що після цього ми торкаємося поверхонь, наприклад, пульта телевізора, ручки дверей чи візочка в супермаркеті, і можемо передати вірус іншим людям, які також їх торкнуться.
  • Не торкайтеся очей, носа і рота, наскільки це можливо.
  • Дотримуйтеся дистанції 1,5-2 метри з людьми.
  • Уникайте скупчення людей.
  • Повноцінно харчуйтеся, висипайтесь і намагайтеся не перевтомлюватися.
  • Дезінфікуйте спиртовмісним розчином усі поверхні і предмети, до яких часто торкаєтесь. Наприклад, кухонні і робочі столи, мобільний або стаціонарний телефон, пульт телевізора, клавіатура і екран комп’ютера, планшет.

Важливо: у ситуації з COVID-19, якщо у вас чи родичів підвищиться температура, з’явиться кашель та / або утруднене дихання, потрібно одразу телефонувати лікарю та обмежити контакти з близькими, щоб захистити їх. Прийти до медичного закладу, якщо у вас немає симптомів, що загрожують життю, може бути небезпечно: у лікарні завжди є небезпека зараження – як для вас, так і ви можете заразити когось із відвідувачів або персоналу.

Правила, яких пропонують дотримуватися, науково обґрунтовані та рекомендовані Всесвітньою організацією охорони здоров’я для всіх країн.


Що особливого у проникненні вірусу SARS-CoV-2 в живі клітини? Про це ви дізнаєтеся, виконавши наступне завдання.

Завдання 3. Розгляньте малюнок нижче та підберіть назви з переліку до послідовних подій – від прикріплення віріона до клітини до виходу нового SARS-CoV-2.

А – окремі вірусні білки формують реплікаційний комплекс, щоб насинтезувати більше вірусних РНК;

Б – вірусні білки та РНК формують нові віріони в комплексі Гольджі;

В – нові віріони виходять із клітини-мішені;

Г - S-білок зв’язується з ACE2 (АПФ) – рецепторним білком, TMPRSS2 – фермент, трансмембранна протеаза, який допомагає віріону проникнути у клітину;

Д – Віріон вивільняє РНК;

Е – Вірусна РНК залучається до білок-синтезувальної системи клітини, в результаті чого синтезуються саме вірусні білки, а не білки клітини.

Важливо підкреслити, що після інфікування новий коронавірус активно розмножується в горлі та верхніх дихальних шляхах. У більшості людей COVID-19 мине, як звичайна застуда. У деяких буде двостороннє запалення легень, спричинене COVID-19. Запалення легень небезпечне тим, що всі органи і системи перестають отримувати достатньо кисню і виснажуються. Саме тому важливим показником є рівень насичення крові киснем. Якщо цей рівень падає до 94 (побачити це можна за допомогою приладу, що фіксується на пальці – пульсоксиметра, або за допомогою додатку в мобільному телефоні), людині потрібна киснева підтримка. Це не завжди підключення до апарату штучної вентиляції легень, киснева підтримка може починатися з подачі кисню через назальні канюлі – це такі трубочки в носі, які ви бачили в фільмах, або через маску. Розмноження вірусу супроводжується підвищеною температурою. Важливо пам’ятати, що на вірус не діють антибіотики. Але якщо людину з COVID-19 покладуть у лікарню і там до її захворювання додасться бактеріальна інфекція – то пацієнту даватимуть антибіотики.

Якщо у вас кашель, нежить, невелика температура і ваші симптоми не здаються вам серйозними, ви однаково можете заразити людей навколо. Тому вам дуже важливо залишатися вдома, щоб уберегти людей довкола себе. Соціальне дистанціювання вкрай важливе!

Щодня вчені дедалі більше дізнаються про SARS-CoV-2. Діагностика була зроблена завдяки тому, що китайські вчені відразу провели секвенування цього вірусу – дізналися послідовність нуклеотидів у його РНК – і опублікували цю структуру в науковій літературі. Завдяки цьому вчені з усього світу отримали оперативну можливість працювати над розробкою вакцини та ефективних ліків, яка зараз триває.
Як реагує наша імунна система на проникнення вірусної інфекції? Пригадайте та дізнайтеся більше, виконавши наступне завдання.

Завдання 4. Відповідь нашого організму на проникнення вірусів

Імунна система завжди бореться з інфекціями, але не завжди буває успішною в цій боротьбі. Є таке поняття, як “специфічний імунітет” — він утворюється або після хвороби, або завдяки введенню вакцини. Оскільки цей коронавірус — новий для всіх вірус, практично ні в кого немає до нього специфічного імунітету. Наразі вчені працюють над розробкою вакцини, яка допомагатиме організму людини виробляти специфічний імунітет проти SARS-CoV-2.

Карантин не убезпечує від захворювання, він дозволяє розтягнути інфікування максимально в часі, оскільки ми не можемо йому запобігти (вакцини немає). Ми розтягуємо його в часі для того, щоб не перевантажувати лікарні одномоментно великою кількістю пацієнтів і дати можливість якісно і ефективно надавати допомогу тим, хто її потребують.


Тепер ви вже знаєте чимало інформації про збудника хвороби COVID-19 – вірус SARS-CoV-2 – та розумієте важливість дотримання карантинних заходів і правил особистої гігієни. Але щодо цієї теми є чимало інформації, до якої потрібно ставитися критично та перевіряти. Виконайте наступне завдання.

Завдання 5. Міф чи правда?


Сьогодні світ зіткнувся з підступним ворогом. Але медики та науковці, озброївшись знаннями, об’єднавши зусилля, дедалі більше досліджують SARS-CoV-2. Перегляньте відео нижче, щоб дізнатися більше та систематизувати знання.


Пам’ятайте, від нас із вами залежить дуже багато. Щонайперше, важливо дотримуватись правил: обмежити контакти з людьми, мити руки і пильнувати за тим, як ви почуваєтесь. Якщо у вас кашель, нежить, температура — дотримуйтеся дистанції особливо ретельно, щоб не заразити інших.

Підтримуйте одне одного. Нашої підтримки особливо потребують люди, які захворіли на COVID-19, — захворіти може кожен із нас. Не забудьте написати їм підбадьорливі повідомлення або в телефонній розмові побажати швидкого одужання. Пам’ятайте, що хтось із ваших сусідів може захворіти і потребувати допомоги. За потреби, ви можете купувати для них продукти, ліки й залишати під дверима.

Критично ставтеся до інформації у ЗМІ або в соцмережах, перевіряйте факти. Хорошими джерелами інформації про COVID-19 є сайти Всесвітньої організації охорони здоров’я та CDC. Також актуальну інформацію можна дізнатися на сайті Міністерства охорони здоров’я України.

А в простій і цікавій формі дізнаватись про останні новини можна на спеціальних ресурсах у соціальних мережах:

Телеграм канал

Чат-бот

TikTok та Instagram акаунти @coronainfoua

Використайте карантинний час на відкриття нових талантів та спілкування із сім’єю.